Pracownia monideł Ewy Martyniszyn

PDF Drukuj Email

Monidła 2015
Monidła 2006
Portrety komunijne
Opowieści spoza obrazów
Osobliwości natury

 

MONIDŁA 2015

 

MONIDŁA 2004

Projekt ten składa się z 10 prac i stanowi dyplom magisterski wykonany
w poznańskiej ASP.
Są to podkolorowane fotografie czarno-białe, wykonane metodą tradycyjną. Prace w formacie 30x40 cm są oprawione w ramki wynalezione na targu staroci.
W starej formie monidła zamieszczam współczesne treści, współczesne pary małżeńskie, współczesne zachowania. Pokazuję nową sytuację w jakiej znalazł się fotograf wobec szeroko dostępnej fotografii cyfrowej. Dawniej fotograf był kimś niezwykłym, magikiem utrwalającym ludzkie istnienie, obecnie aura fotografii zniknęła. Dziś każdy jest fotografem, a podniosła chwila fotografowania zmieniła się w codzienność.

 

MONIDŁA 2006

Powstało kolejnych 10 prac wykonanych tą samą techniką „monidłową”.
Moja myśl jest ta sama jak przy monidłach ślubnych, ale oprócz tego starałam się pokazać jak postrzegam poszczególne osoby w kontekście współczesnego świata. To co kiedyś wstydliwe stało się modne (np.: aparat na zębach, czy tatuaż na ramieniu). Pokazuję nowy ideał piękna podkreślając go malarską pozą i ozdobną ramą. Królik miniaturka, występujący
w autoportrecie, to także znak naszych czasów- miniaturyzacji, manipulacji genetycznej. Także starsi ludzie, poddają się współczesności, używają słów i znaków pochodzenia angielskiego: ok. Dzisiejszy świat lubi kicz, chociaż sądzę, że upodobanie do kiczu to część nas.

 

PORTRETY KOMUNIJNE

Moje myślenie o monidłach poprowadziło mnie do kolejnego tematu. Sfotografowałam dzieci w strojach komunijnych przypominając o podniosłości wydarzenia Komunii Świętej, nawiązując tym samym do obecności fotografii, monideł w ważnych momentach naszego życia. Zamknięte oczy dzieci to element różniący moje obrazy od tych z przeszłości, tym gestem wskazuję na ponadczasowość fotografii dotykając jednocześnie tajemnicy naszego istnienia.
Wykorzystałam technikę hybrydową (tradycyjną fotografię czarno-białą połączoną z fotomontażem cyfrowym). Ukończyłam 2 prace o formacie 46x81 cm.

 

OPOWIEŚCI SPOZA OBRAZÓW

Projekt ten jest obszerny i wciąż otwarty. To próba ocalenia pamięci o jednostce, ocalenia także niszczejących na strychu monideł poprzez reprodukowanie ich. Projekt jest złożony i składa się z dwóch realizacji. Zapis tekstowy osoby opowiadającej o osobie z portretu i wyidealizowana reprodukcja oraz zdjęcie o charakterze dokumentalnym osoby trzymającej monidło, na którym występuje on sam lub jest na nim ktoś będący z nim w jakimś związku.OSOBLIWOŚCI NATURY

To prace z różnego okresu, w którym tematem jest natura. Eksperymentuję malując cyfrowo wykonane wcześniej zdjęcia roślin.

 
Copyright 2010 © Ewa Martyniszyn